ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ


رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: عزت مردم با ایمان در بی نیازی از مردم است و آزادی و شرافت در پرتو قناعت بدست می آید.

 Shopaholic به فردی گفته میشود که دائم مشغول پاساژگردی و خرید است شبیه کلمه  workaholic  که به معنی معتاد به کار است.
همیشه مخارجمان خیلی بیشتر از میزان پیش بینی شده اول ماه میشود در صورتی که این اتفاق به ندرت برای پس اندازمان رخ میدهد یعنی همیشه کم می آوریم.وقتی خوب نگاه کنیم وضعیت اقتصادی جامعه خوب نیست و البته که هر کسی با هر موقعیت شغلی و سطح درآمد همیشه در زندگی اش چاله چول هایی دارد که باید پر شود . به وضعیت نامساعد اقتصادی ، درآمد پایین ، اجاره خانه بالا و... عوامل خارجی گویند.اما تا به حال برایتان پیش آمده که در عرض مدت کوتاهی میزان درآمد شما کم یا زیاد شود.مثلا یک ماه به علت پاداش زیاد و برگشت پول قرض داده شده به دوستان و... حقوقتان به جای یک میلیون میشود یک میلیون و پانصد
ماهی دیگر به علت کسر اولین قسط ، خرابی ماشین یا خدانکرده بیماری به جای یک میلیون ، ششصد هزار تومان به حسابتان واریز میشود.
در این دو ماه، آخر برج میزان موجودی حسابتان یکی است؟!
همیشه مقداری از پول را پس انداز می کنیم مقداری را هم برای خرج روزانه کنار می گذاریم و معمولا خرجی هر ماه بدون در نظر گرفتن مقدارش تمام و کمال خرج میشود بنابراین علاوه بر عوامل خارجی عواملی هم در خود انسان وجود دارد که ششصد تومان و یک میلیون و دو میلیون فرقی نمیکند و تمامش خرج میشود.
در این بحث به عوامل خارجی و خرج های پیش بینی نشده کاری ندارم که مفصل است و از حوصله بحث خارج.
چرا همیشه پول هایمان خرج میشود؟
همه تقریبا در هر رشته و با هر سطح تحصیلات سیکل عرضه و تقاضا و تولید مصرف کننده کاذب را متوجه میشوند پس جای تعجب ندارد که کسی این سوال را از ما نمی پرسد و ما خود باید بعنوان موجودی هوشمند این سوال را از خود بپرسیم.
شاید این سوال را زیاد از خودمان پرسیده باشیم اما به دلیل یک جابه جایی ساده ممکن است هیچ وقت به جواب نرسیم.جابه جایی عقل و احساس.
احساس ، عاطفه ، بالا پایین رفتن هورمون ها چیز خوبی است اما مثل آتش هم میتواند نجات دهد هم نابود کند.باید بدانیم چه جوری از قابلیت های خودمان بعنوان یک انسان استفاده کنیم .
پشت ویترینی ایستاده اید .می گویید:" لباس قشنگی است (ترشح دوپامین) " اما بیاید قبل از رفتن به داخل مغازه و خالی کردن جیبمان بگوییم:"بله لباس بسیار قشنگی است اما واقعا به آن احتیاج دارم؟"
یکی دوبار اول زیر پا گذاشتن احساس و گوش دادن به عقل دشوار است اما مثل ورزش است هر چه بیشتر کار کنی ورزیده تر میشوی و دفعه بعد آسان تر میشود.
بررسی دو استنباط غلط:
- من میگویم هیچی نخرید و مثل راهبه ها زندگی کنید؟ منظور من این نیست.عده ای ساده زیستی را ترجیح میدهند و آفرین و صد آفرین بر انتخابشان اما من نگفتم شما ساده زیست باشید گفتم معقول باشید.اصلا و ابدا مهم نیست که در مهمانی بقیه لباستان را 10 بار ببینند یا یک بار ولی مهم است که شما پس انداز کافی برای یک مسافرت درست و حسابی در سال داشته باشید.اصلا زشت نیست که دیگران در خانه شما به جای مبل مدل 2015 روی مبل مدل 1987 بنشینند ولی مهم است که شما بدون دغدغه قسط عقب افتاده بخوابید.

- من میگویم صرفا عقلانی زندگی کنید و پای روی احساستان بگذارید؟
البته که نه ولی به هر چیزی به اندازه خودش بها بدهید.وقتی خدا می گوید عقلتان حجت نهان است یعنی عقل خیلی مهم تر از احساس و نجات بخش زندگی ست.پس اگر یکبار به حرف دلتان گوش میدهید ده بار به حرف عقلتان گوش دهید ولی فکر کنم ما برعکس عمل میکنیم.تا جایی که یادم میآید ما به خدا نیاز داریم نه او به ما پس وقتی چیزی می گوید از روی خیرخواهی ست.
من خیلی وقت است با کمک عقلم و  این سایت (نویسنده سایت معصوم نیست و امکان خطا دارد ولی قطعا خیلی از توصیه هایش کاربردیست)  مخارج زندگیم را کنترل کردم و  آرامشی که بعد از عملی کردن این تصمیم به زندگیم وارد شد را با هیچ لذت دیگری عوض نمیکنم.توصیه میکنم یک ماه اینطور زندگی کردن را تجربه کنید.
این مسئله در خانم ها خیلی بیشتر از آقایان دیده میشود پس اگر خانم هستید حواستان را بیشتر جمع کنید اگر مرد هستید و عزیزتان (مادر-خواهر یا همسرتان) و دسترنجش قربانی بازار مصرف شده اند کمکش کنید البته نه با نصیحت و سخنرانی.همانطور که آرام آرام ذهنیتش نسبت به خرید شکل گرفته شما هم آرام آرام آنرا عوض کنید .می توانید به طور غیرمستقیم در گفتگوهایتان بگویید به این موضوعات علاقمند شدید و او را هم به خواندن کتاب و سایت موردنظرتان ترغیب کنید.هیچ وقت مستقیما با حرف یا نگاهتان به او نگویید نخرد فقط کمکش کنید تا خودش به این باور برسد.رویا

نظرات  (۲)

سلام عزیزم، ممنونم از این نوشته خوندنی و اشاره ات به وبلاگ من. امیدوارم در ادامه این مسیر موفق باشی و باز هم بهم سر بزنی.
پاسخ:
سلام و درود به عارفه جان.
خواهش میکنم عزیزدلم . اقدام شما در تغییر فرهنگ نادرست مصرف قابل ستایش و تقدیر است
اینجا هم میخونمتون :-)
پاسخ:
خوشحال میشم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">